Mavi düşlerdeki Harry Potter - Sanatsal Çalışmalar - Teknobist
Xiaomi mağazalarında indirim günleri başladı!

Sıradaki içerik:

Xiaomi mağazalarında indirim günleri başladı!

e
sv

Mavi düşlerdeki Harry Potter

242 okunma — 15 Ekim 2020 07:12
avatar

cansaklica

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


Çankırı’da doğup, 12 yıl özel okulda resim öğretmenliği yapan Nisa İnce, şimdilerde duvar resmi graffiti ile ilgileniyor.

Genç ressam ile yaptığımız sanatsal söyleşiyi beğeninize sunuyoruz…

Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Kasım 1985 Çankırı da doğdum. Çocukluğumdan beri resim yapmak hep ön planda oldu. Lise den güzel sanatlardan,  üniversite de 19 Mayıs Resim İş öğretmenliği’nden mezunu oldum. 12 yıl özel okul öğretmenliği yaptım. Bu süreçte farklı resimler yaparak sanatsal gelişim sürecim hep devam etti. Şimdiler de duvar resmi graffiti ile ağırlık olarak ilgilenmekteyim. Mutluluğumun ve başarımın tek kaynağı resim.

 

 

Resim yapmaya ne zaman başladınız? Sizi resme yönlendiren şey nedir?

Çocukluğumdan bu yana hep resim yapardım. Bunun keşfini daha doğrusu,  bunun bir yetenek olduğunu,  ortaokuldaki resim öğretmenimin beni güzel sanatlara yönlendirmesi ile bir yol haritam oluştu.
Hangi ressamlardan etkilendiniz?
Resim için bir tarz oluşturmak uzun zaman alıyor. Realist çalışmalar her zaman beni mutlu eder.Net bir tarz söyleyemem.

Ne tür resimler yapıyorsunuz?

Claesz Pierre ve Albrecht Dürer başta olmak üzere realisttik tarzları olan geçmişten ve bükünki sanatçılara hep hayranlık duymuşumdur. Günümüzde de kendini geliştirmiş ve halen bunun için durmadan çalışan birçok esin kaynağım var.
Resimlerinizin konusunu seçerken temalarınızı nasıl belirliyorsunuz?
Eğer bir tema üzerinde  tasarım yapacaksam bir hikâye olmalı, benim ya da sanatseverlerin ne istediği çok önemli. Bu doğrultuda tasarımlar yapıyorum.

 

Çalışmalarınızla vermek istediğiniz mesaj nedir? 
Çalışmalarda mesaj vermiyorum. Güzel resim yapmak sadece hedefim.

Bir ressam olarak etkilendiğiniz veya örnek aldığınız sanatçılar var mı? En çok beğendiğiniz Türk sanatçılar kimler ve neden?

Resim yapmak bir tutku bir yaşam biçimi. Kimse bir başkasının hayatını yaşamak istemez. Etkilendiğim ressamlar elbette var. Ama bu bir kaçtan daha fazla. Kiminin tarzı, kimin renkleri, kiminin sunumu, kiminin de bakış açısı. Bu böyle uzayan bir liste ve bu listeyi seviyorum. Her şeye rağmen sanat yapmaya devam eden bizleri seviyorum.

Sanatı ve sanatçıyı nasıl tanımlarsınız?
Günümüz Türkiye’sinde sanat yapmakta sanatçı olmakta zor. Sanat geniş bir kavram, güzel resim yapmak da sanatın içinde yer alıyor ise sanat yapıyorum. Sanatçıyım da diyemem. Özgün olmak, kaygı duymadan sadece içinden geldiği gibi resim yapmak biz çizerlerin en çok istedi şey olmalı.

Sanatın insan üzerindeki etkisinden birkaç kelime ile bahseder misiniz?

Sanatın insan üzerindeki etkisi,  huzur vermesi ve başarı getirmesidir bence. Emek verilerek sabırla yapılır. Sizi özel kılar, diğerlerinden ayırır.

Sanat ile ilgilenin kendinizi sevin. En büyük hazine siz ve sizde olandır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli