Hızır uygulamasının gereksinimleri belli oldu - Teknobist
SpaceX, uzaya ikinci kez astronot gönderecek!

Sıradaki içerik:

SpaceX, uzaya ikinci kez astronot gönderecek!

e
sv

Hızır uygulamasının gereksinimleri belli oldu

361 okunma — 16 Kasım 2020 06:04
avatar

cansaklica

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yurt dışında yaşayan vatandaşlarla ilgili olarak duyurduğu ‘Hızır’ uygulamasına dair gereksinimler belli oldu.

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke’nin haberine göre dünyanın en büyük 5 diplomatik ağından birine sahip olan Türkiye, yurt dışında yaşayan vatandaşların haklarını korumak ve hizmet vermek için dış temsilciliklerinde verdiği hizmet kalitesini daha da artırmak için çalışmalar yürütüyor.Bu kapsamda, vatandaşın sorularına yapay zeka aracılığıyla her günün her saati, mesai gözetmeden cevap verecek ‘Hızır’ uygulaması hizmete alınıyor. Herhangi bir temsilcilikte saat kaçta olursa olsun başvuran vatandaşa ‘Hızır’ ile yardımcı olunacak.

KISA SÜRE İÇİNDE KULLANILMAYA BAŞLANACAK

Büyük oranda hazırlıkları tamamlanan uygulama, kısa süre içinde kullanılmaya başlanacak.

Koronavirüs salgınına benzer bir sürecin yaşanması halinde ‘Hızır’ uygulamasının kritik bir görev üstleneceği ve işlemlerin daha hızlı yürümesine katkı vereceği değerlendiriliyor.

Uygulama, yurt dışında yaşayan vatandaşların her saatte kendilerine bir muhatap bulmasını sağlayacak.

Hızır uygulamasının detayları belli oldu #1

ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Çavuşoğlu, 10 Kasım’da yaptığı açıklamada Dijital Diplomasi Girişimi çerçevesinde bakanlığın çağa uygun şekilde yeteneklerini dönüştürdüğünü söylemişti.

Yurt dışındaki vatandaşlara verilen hizmetlerin kalitesini artırmak için de çaba sarf ettiklerini, en büyük sorumluluklarının ise onların hakkını ve hukukunu korumak olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Vatandaşlarımızın sorularına yapay zeka aracılığıyla her günün her saati, mesai gözetmeden yanıt verecek ‘Hızır’ uygulamasını hizmete sokuyoruz” demişti.

Hızır uygulamasının detayları belli oldu #2
Sosyal medya üzerinden bizleri takip etmeyi, daha fazla teknoloji haberleri için Teknoloji kategorimize göz atmayı unutmayın
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli