Hackerler Bu Kez Hastaneleri Hedef Aldı - Teknobist - Ne Kadar Zarara Yol Açtı
Redmi 9 En İyi Giriş Seviyesi Akıllı Telefon

Sıradaki içerik:

Redmi 9 En İyi Giriş Seviyesi Akıllı Telefon

e
sv

Hackerler Bu Kez Hastaneleri Hedef Aldı

360 okunma — 21 Temmuz 2020 10:52
avatar

cansaklica

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


Siber saldırganlar, popüler gündemden yararlandıkları için Koronavirüs temalı kötü amaçlı yazılımlar Koronavirüs ile aynı anda ve aynı bölgelerde yayılıyor.

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün telemetrisine göre Mart ayında hastanelere yönelik tespit edilen siber saldırıların sayısı Şubat ayına göre nerdeyse %60 oranında arttı. Bu, son 12 ay içinde hastanelere yönelik belirlenebilen siber saldırılar arasında global boyuttaki en yüksek artış ve siber suçluların bu saldırıları başlatmak için salgından açıkça faydalandığı görülüyor.

Covid-19 global salgını ile beraber hali hazırda devamlı saldırıya uğrayan hastanelere ve sağlık tesislerine yönelik fidye yazılımı saldırıları da dahil olmak üzere pek çok siber saldırı artış gösterdi. Hastanelerin, kamu kurumlarının ve üniversitelerin veri kaybetme ve kritik sistemlere erişim konusunda daha bilinçli olması konusunda uyarıda bulunan Bitdefender Antivirüs’ün raporlarına göre son birkaç ay içerisinde direk olarak sağlık hizmetlerini amaçlayan siber saldırıların ve fidye yazılımı saldırılarının sayısı büyük oranda artış gösterdi.

MART AYINDA YÜZDE 60 ARTTI

Bitdefender Antivirüs telemetrisine göre Mart ayında hastanelere yönelik tespit edilen siber saldırıların sayısı Şubat ayına göre nerdeyse %60 oranında arttı. Bu, son 12 ay içinde hastanelere yönelik belirlenebilen siber saldırılar arasında global boyuttaki en yüksek artış ve siber suçluların bu saldırıları başlatmak için salgından açıkça faydalandığı görülüyor.

Hastaneler çok çeşitli ve genel tehditlerle karşı karşıyalar ancak fidye yazılımı temelli saldırılar söz konusu olduğunda bu operasyonlarında en fazla hasara ve bozulmaya neden oluyor. Her şeyin dijital olmasından kaynaklı olarak, fidye yazılımları bilgisayarlara ve veri tabanlarına erişimi engellediği için hastane tarafından yapılacak hasta kabul etme, taburcu etme ya da dijital herhangi bir faaliyet felce uğruyor.

ENGELLENEN SALDIRI SAYISI YÜZDE 73 ARTTI

Bitdefender telemetrisinin de gösterdiği gibi hastanelere yönelik saldırılarda başarılı bir biçimde engellenen fidye yazılımı saldırılarının sayısı Şubat, Mart ve Nisan aylarında büyük oranda arttı. 2019 yılı boyunca hastanelerde tespit edilen ve engellenen fidye yazılımı saldırılarındaki en yüksek artış Ağustos ayında kaydedilmişti ancak Mart 2020’de engellenen fidye yazılımı saldırılarının sayısı nerdeyse %73 artmış durumda.

Görsel Temsili Saldırgan Hacker

Hastaneler, özellikle son birkaç ay içerisinde pandemi ile alakalı yeni prosedürler, önlemler ve yeni belgelerle karşı karşıya kaldıkları için saldırganların sağlık personellerini hedef aldıkları görülüyor. Saldırılar, genelde kamu kurumlarını ve global sağlık kuruluşlarını taklit ederek kötü amaçlı URL’ler ya da link eklerini açtırmaya yönelik, oltalamaya dayalı mail ya da mesaj formundaki girişimler ile gerçekleşiyor.

Koronavirüs temalı tehditler son birkaç aydır bir norm haline gelmiş olsa da bu saldırı dalgasından nasibini alan yalnızca sağlık sektörü değil. Perakendecilikten turizm ve eğlence piyasasına, eğitimden kamu kuruluşlarına kadar nerdeyse tüm sektörlerde Koronavirüs ile alakalı kötü amaçlı yazılımlarda bir artış kaydedildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli