Google'ın sürücüsüz taşıtları 9,76 milyon km yol katetti - Teknobist
Bilim insanları: Yaşam olasılığı olan 300 milyon gezegen var

Sıradaki içerik:

Bilim insanları: Yaşam olasılığı olan 300 milyon gezegen var

e
sv

Google’ın sürücüsüz taşıtları 9,76 milyon km yol katetti

306 okunma — 03 Kasım 2020 07:21
avatar

cansaklica

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google ın çatı şirketi Alphabet, ABD’de 2019 yılının başından bu yana sürdürdüğü trafiğe açık sürücüsüz araç çalışmaları kapsamında, 9,76 milyon kilometrelik test sürüşü gerçekleştirdi.

Son yıllarda sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren şirketlerin sayısı oldukça arttı. Bu şirketlerden biri olan ve gelecekte tamamen sürücüsüz robot taksi hizmeti sunmayı planlayan Google ın şirketi Waymo, aylardır ABD’de sürücüsüz otomobillerini Alphabet test ediyor.

Waymo, 2019 yılı ve 2020’nin ilk 9 ayı boyunca sürücüsüz araçlarını birçok test aşamasından geçirdi.

Şirket, ABD’nin Arizona eyaletindeki Phoenix şehrinde 2019 yılının başından bu yana sürdürdüğü trafiğe açık sürücüsüz araç çalışmalarına dair bir rapor yayınladı.

9,76 MİLYON KİLOMETRE TEST SÜRÜŞÜ

Rapora göre, 2019’un başından itibaren Waymo araçları, gözlemcili ve gözlemcisiz olmak üzere toplam 9,76 milyon kilometre test sürüşü yaptı.

waymo

18 KEZ KAZAYA KARIŞTI

Waymo tarafından yayınlanan rapora göre sürücüsüz araçlar, yapılan testler sonucunda toplamda 47 kez bir araç, yaya veya bisikletliyle temas etti. Waymo, bu temaslardan 18’inin bir kazayla sonuçlandığını, ancak hiçbirinin ölümcül bir sonuç doğurmadığını belirtiyor.

Öte yandan; Uber, Apple, General MotorsTesla, Baidu, Zoox (Amazon tarafından satın alındı), Aptiv, Argo (Ford ve Volkswagen’in bünyesinde) gibi şirketlerin de dahil olduğu otonom sürüş alanında rakiplerinin önüne geçen Waymo, son olarak 3 milyar dolarlık bir yatırım almıştı.

waymo

Sosyal medya üzerinden bizleri takip etmeyi, daha fazla teknoloji haberleri için Teknoloji kategorimize göz atmayı unutmayın

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli