Google Gizli Sekmeler İle Başı Dertte! - Teknobist
Ocak Ayı En Çok İndirilen Uygulamalar 2021

Sıradaki içerik:

Ocak Ayı En Çok İndirilen Uygulamalar 2021

e
sv

Google Gizli Sekmeler İle Başı Dertte!

474 okunma — 15 Mart 2021 11:10
avatar

cansaklica

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google, 2020’nin haziran ayında çok büyük bir dava ile karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği nedeniyle açılan davada Google, yasaları ihlal etmekle suçlanmıştı. Suçlamalar karşısında şirket, kendisini milyonlarca kullanıcının mağduriyeti adına açılmış 5 000 000 dolarlık tazminat davasının içinde buldu.

Google gizli sekmelerin kurbanı oldu

Ancak Google, bu davanın gerekçesini kabul etmedi ve Google sözcüsü Jose Castenda konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada ”Chrome’daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza ya da cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, internet siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.” diye konuştu. Ardından Google, davanın düşmesini istedi.

Mahkeme Google’nin İsteğini Kabul Etmedi

En Son bilgilere göre ise mahkeme Google’ın isteğini kabul etmedi. Dolayısıyla Google, kullanıcıları gizli sekmede takip etmekten ve veri toplamaktan ötürü 5 milyon dolarlık bir tazminat davasında yargılanacak.

Google, hangi verileri toplayıp toplamadığına yönelik bilgiyi kullanıcılarına vermediği gerekçesi ile haksız bulunabilir. Bu da mahkeme neticesinde Google’ın bu noktada daha şeffaf bir politika uygulamasına yönelik bir kararı da yanı sıra getirebilir.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli