Dünyanın en minik teknesi üretildi - Teknobist
Apple’ın abonelik servisi Apple One hizmete sunuldu!

Sıradaki içerik:

Apple’ın abonelik servisi Apple One hizmete sunuldu!

e
sv

Dünyanın en minik teknesi üretildi

240 okunma — 02 Kasım 2020 06:17
avatar

teknobist

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


Hollandalı bilim insanları, insan vücudunda ilaç taşıma görevi üstlenecek dünyanın en minik teknesini ürettiklerini duyurdu.

Hollanda’da bulunan Leiden Üniversitesi’nden fizikçi Rachel Doherty ve Daniela Kraft, üç boyutlu yazıcı kullanarak 30 mikrometre boyutunda dünyanın en küçük teknesini üretmeyi başardı.

VÜCUTTA DOLAŞABİLECEK

Saç telinin üçte biri kalınlığında olan söz konusu tekne, hastalıkları tedavi edebilmek için insan vücudunda seyahate çıkabilecek ve hedefe ilaç götürebilecek.

Fizikçiler söz konusu çalışmanın amacının, tıbbi tedavileri uygulamak için insan vücudunun içinde seyahat edebilecek potansiyel mikro yüzücüler tasarlamak ve aynı boyutlardaki bakterilerin davranışlarını daha iyi anlamak olduğunu ifade etti.

TEKNE

Leiden Üniversitesi fizikçileri, küçük teknenin yanı sıra yine aynı boyutlarda sivri uçlu bir küre, bir yıldız gemisi, bir spiral ve bir sarmal cisim de üretti.

Fizikçiler, çalışmanın bir diğer amacının da insan vücudunda sıvılar içinde hareket edebilen ve bir mikroskop ile takip edebilen küçük parçacıklar üretmek olduğunu, bu parçacıkların da ilaç dağıtma görevi göreceğini belirtiyor.

tekne
Sosyal medya üzerinden bizleri takip etmeyi, daha fazla teknoloji haberleri için Teknoloji kategorimize göz atmayı unutmayın
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli