Çin merkezli elektrikli otomobil şirketi Xpeng, 500 milyon dolar yatırım aldı - Teknobist
Formula 1® Grand Prix’in Kalbi Zoom’da Atacak!

Sıradaki içerik:

Formula 1® Grand Prix’in Kalbi Zoom’da Atacak!

e
sv

Çin merkezli elektrikli otomobil şirketi Xpeng, 500 milyon dolar yatırım aldı

483 okunma — 20 Temmuz 2020 07:08
avatar

cansaklica

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şirket, geride bıraktığımız kasım ayında da aralarında Xiaomi’nin de bulunduğu bir grup yatırımcıdan 400 000 000 dolar yatırım almıştı.

Çin’in elektrikli araç sektörü, corona virüs pandemisinden fazlasıyla etkilendi. Çin Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre, haziran ayında elektrikli araç satışları yıllık oranda yüzde 33,1 düşüş gösterdi. Fakat yeni açıklanan verilere göre Çin ekonomisi toparlanma işaretleri gösteriyor ve elektrikli araç satışları da bir önceki aya göre artıyor diyebiliriz.

Bu yılın başlarında Çin hükümeti elektrikli otomobil pazarını teşvik etmek amacıyla hazırladığı politikaları açıkladı. Yetkililer, bu yıl sona erecek vergi indirimi politikalarının 2022′ye kadar uzatıldığını söyledi. Ayrıca ülke çapında elektrikli araç şarj altyapısını desteklemek için 2,7 milyar yuan, yani yaklaşık 386 milyon dolar yatırım yapıldı. Çin’in elektrikli otomobil pazarına yönelik uygun politikaları onlarca yerli markanın ortaya çıkmasına yardımcı oldu ve bu alandaki rekabet artmaya başladı.

Bu ay, Xpeng Motors, Tesla Model 3′e rakip olarak görülen yeni P7 sedanının teslimatına başladı. Tesla ise ocak ayında Şangay fabrikasında üretilen Model 3 arabalarını Çin’deki müşterilere sunmaya başladı. Salgından en fazla etkilenen elektrikli araç firmalarından biri ise Xpeng’in en önemli rakiplerinden bir tanesi olan Byton oldu. Byton, altı ay boyunca ticari operasyonlarını askıya aldığını söyledi.

kaynak: Webrazzi
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli