25 dolara Ay'da arsa satışı başladı - Teknobist
Hewlett Packard Enterprise, Silikon Vadisi’nden istifa etti

Sıradaki içerik:

Hewlett Packard Enterprise, Silikon Vadisi’nden istifa etti

e
sv

25 dolara Ay’da arsa satışı başladı

453 okunma — 03 Aralık 2020 06:00
avatar

teknobist

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Lunarembassy isimli şirket, 25 dolardan başlayan fiyatlarla Ay’da arazi satışına başladı. Şirkete göre bu durum yasalara uygun olarak gerçekleşiyor.

Son zamanlarda ABD ve Çin gibi ülkeler, Ay’ı yeniden keşfedebilmek ve insan göndermek için yoğun bir şekilde çalışmalar yürütüyor. Peki Ay’a gitmeden oradan bir arsa almak ister miydiniz?

Kendisine “Ay Elçiliği” ismini veren Lunarembassy isimli şirket, gezegenimizin tek uydusu olan Ay’da arsa satışına başladı.

25 DOLARDAN BAŞLIYOR

Şirket, akre başına (Birleşik Krallık’ta 0.4 dönüme denk gelen ölçü birimi) 25 dolar talep ediyor.

25 dolara Ay da arsa satışı başladı #1

MİLYONLARCA ARSA SATILDI

İnternet sitesi üzerinden yaptığı satışın yasal olduğunu iddia eden şirketin sahibi  Dennis Hope, bugüne kadar milyonlarca kişiye satış yaptıklarını öne sürüyor.

Ayrıca şirket, Ay’dan toprak satın alan müşterilerine Ay Tapusu, Ay Toprak Haritası ve Ay Arazi Kodları gibi belgeler de veriyor.

YASALAR NE DİYOR

Peki uluslararası anlaşmalar, herhangi bir ülke veya şirketin Ay’da arsa satışı yapıp yapamayacağı konusunda ne diyor?

1967’de imzalanan Birleşmiş Milletler (BM) anlaşması, hiçbir ülkenin Ay da dahil olmak üzere gök cisimlerinin herhangi bir bölümüne sahip olamayacağını belirtiyor.

Uzayda nükleer silahlanma endişesiyle yapılan söz konusu anlaşma metninin altında yüzden fazla ülkenin imzası bulunuyor.

AÇIĞI KULLANDI

Her ne kadar anlaşmaya göre ülkelerin Ay üzerinde hak talep etmesi mümkün olmasa da bireylerin böyle bir hak talep edemeyeceklerine dair bir madde yok. İşte Lunarembassy şirketinin kurucusu Dennis Hope, tam da bu açıktan faydalanıyor.

Şirket, müşterilerine Ay ve diğer birçok gezegenden arsa satışı yaparak ciddi gelirler elde ediyor.

6 milyondan fazla müşterisi olan Dennis Hope; Ay’da 2,4 milyar, Mars’ta 1,3 milyar, Venüs, Jüpiter ve Merkürde ise toplam 600 milyon metrekare arazi sattı.

dennis hope

DENNIS HOPE KİMDİR

Kaliforniyalı eski ikinci el araba satıcısı Dennis Hope, ilk olarak 1980 yılında yeni bir fikir ortaya attı. Hope’a göre gezegenlerin hiçbir sahibi yoktu ve bu durumu lehine çevirebilirdi.

Hope, daha sonra BM’nin 1967 yılında yayınladığı, uzay mülkleri ile ilgili makaleyi okudu ve yukarıda bahsettiğimiz açığı keşfetti.

Daha sonra Hope; Ay’ın dışında, sekiz gezegen ve onların uyduları için de sahte tapular hazırladı ve elindeki tapuları New York’taki BM Genel Merkezi’ne postaladı, ancak tahmin edebileceğiniz gibi postalara hiçbir şekilde yanıt alamadı.

BM’nin cevap vermeyişini bir onay olarak kabul eden kurnaz adam, daha sonra kendini Ay’ın ve diğer gezegenlerin sahibi ilan etti ve arsa satmaya başladı.

Bazı hukukçulara göre Dennis Hope’un yaptığı çok büyük bir dolandırıcılık. Ancak bazı uzmanlar, yasalara göre bu durumun suç olmadığını savunuyor.

Sosyal medya üzerinden bizleri takip etmeyi, daha fazla teknoloji haberleri için Teknoloji kategorimize göz atmayı unutmayın

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli